Mistrzostwa krajowego Zrzeszenia LZS w kolarstwie szosowym kobiet — Dąbki/Jarosławiec 2020

W dniach 10-11 października na szosach w Dąbkach i Jarosławcu odbyły się Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenie LZS w kolarstwie szosowym kobiet. O medale walczyły zawodniczki w kategorii juniorka młodsza oraz open — juniorka/orliczka. Jednocześnie rozgrywana była XXI Edycja Pucharu Polski w kolarstwie szosowym kobiet w kategoriach żakini, młodziczka, juniorka młodsza, juniorka/orliczka, elita. W zawodach startowali też chłopcy w kategorii żak i młodzik. Krajowe Zrzeszenie LZS reprezentowały zawodniczki z 8 klubów reprezentujących 4 województwa. W rywalizacji zabrakło kilkunastu znakomitych zawodniczek, które z powodzeniem (medale) startują w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy na torze we Włoszech. Klasyfikację klubową wygrał MAT Atom Deweloper Wrocław, który tylko o jeden punkt wyprzedził ALKS Stal Grudziądz Big Star Huge, trzecie miejsce zajął UKS Copernicus Toruń CCC/SMS ToruńW klasyfikacji wojewódzkiej pierwsze miejsce zajęło kujawsko-pomorskie, przed dolnośląskim, zachodniopomorskim i wielkopolskim.

Organizatorem mistrzostw było Krajowe Zrzeszenie LZS, klub KK Ziemia Darłowska, partnerami Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Urzędy Gmin w Darłowie i Postominie, Zachodniopomorski Związek Kolarski i Zachodniopomorskie Zrzeszenie LZS oraz sponsorzy. Impreza została dofinansowana przez Ministerstwo Sportu.

Mistrzostwa zaczęły się od jazdy indywidualnej na czas, którą rozegrano na trasie Dąbki — Bukowo Morskie — Dąbki. Zawodniczki w kategorii juniorka młodsza miały do przejechania 10,4 km. Mistrzynią Krajowego Zrzeszenia LZS została Maja Tracka z ALKS Stal Grudziądz Big Star Huge, wicemistrzynią Weronika Wróblewska z UKS Copernicus Toruń CCC/SMS Toruń. Brązowy medal zdobyła Zuzanna Chylińska z ALKS Stal Grudziądz Big Star Huge.

Juniorki i orliczki startowały w kategorii open. Miały do przejechania 14 km. Mistrzynią Krajowego Zrzeszenia LZS została Karolina Stępień z MAT Atom Deweloper Wrocław, wicemistrzynią Maja Wróblewska — KK Ziemia Darłowska, brązowy medal wywalczyła Oliwia Majewska z MAT Atom Deweloper Wrocław.

Na szosie w okolicach Jarosławca rozegrano wyścigi ze startu wspólnego. Juniorki młodsze miały do przejechania 40,4 km. Mistrzynią Zrzeszenia LZS została podobnie jak w jeździe indywidualnej na czas Maja Tracka z ALKS Stal Grudziądz Big Star Huge, wicemistrzynią jej koleżanka klubowa Eliza Rabażyńska, brązowy medal wywalczyła Agata Kowalska z UKS Copernicus Toruń CCC/SMS Toruń.

Juniorki i Orliczki w wyścigu open miały do przejechania dwa razy dłuższy dystans niż juniorki młodsze — 80,8 km. Mistrzynią Zrzeszenia LZS Oliwia Majewska z MAT Atom Deweloper Wrocław, brązowa medalistka w jeździe indywidualnej na czas, wicemistrzynią jej koleżanka klubowa Karolina Stępień, mistrzyni LZS w jeździe indywidualnej na czas, brązowy medal wywalczyła kolejna zawodniczka MAT Atom Deweloper Wrocław — Dominika Włodarczyk.